fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Пиштолот “Сердјуков СР-1” личното вооружување на “Спецназ”

Објавено

на

Тој е дело на Пјотр Иванович Сердјуков (70) кој е конструктор на оружје од градот Тула кој е познат по производство на оружје. Пиштолот е развиван во текот на 90-тите години на минатиот век, а е познат под неколку имиња како RGO 55, SR-1 како и Vector и Gyurza.

sps

Пјотр Сердјуков завршил Политехнички институт во Тула. Пиштолот Сердјуков изработен е деведесеттите години минатиот век, во периодот кога веќе почнале да се изработуваат заштитни панцири за остантите оружја. Бидејќи тој проект го финансирале руските тајни служби пиштолот се водел по различни конспиративни називи RGO 55, SR-1, Vektor и Gyurza. На крај почнал да се произведува за руските специјални сили потоа и за полицијата под назив SPS.

1396845041_img_0172-jpg-896x604_q90-480x597

За овој пиштол направен е посебен куршум 9х21 на далечина од 100 метри без проблем пробива титан панцирска плоча од 1.4 милиметри и 4 милиметри челична плоча. Освен тоа за разлика од остантите пиштоли овој пиштол изгледа елегантно и неприметно, иако има поголема моќ од пример амерички “Колт” кој користи куршуми многу поголем калибар.

1863858_1466397279

Во 1997 „Претставниците на тајните служби кои го чуваат претседателот на САД замолија да се тестира издржливоста на панцирите поставени на оддалеченост од стотина метри. Сите заштитни елеци беа пробиени, а американските претставници останале шокирани од убоитоста на пиштолот Сердјуков. Подоцна американците барале од руските телохранители да не ги носат тие пиштоли за време на службените патувања во САД“ – објаснува конструкторот Пјотр Сердјуков.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!