Поврзи се со нас

Вести Гостивар

ПИСМА: На несовесноста и нема крај – Искршени патокази и ѓубре на Шар Планина

Планираните и вљубениците во природата секојдневно се среќаваат со неубави глетки кои зад себе ги оставаа несовесните граѓани, без грам почит кон природата.

Викендов се забележани искршени патокази и расфрлан отпад на Шар Планина, место  Кучи Баба и Бриставец (Бориславец).

Група планинари увидувајќи ја состојбата, спровеле акција за чистење и средување на патоказите.

„Упатувам апел до сите граѓани кои одат да шетаат по планините, да не ги оштетуваат знаците затоа што тие се поставени за подобрување и развој на планинскиот туризам. Исто така, ѓубрето кое го прават да го соберат, да го земат со себе и да го фрлат кога ќе стигнат на соодветно место, во канти.“, вели Елмас Далипи, планинарски водич од селото Сенокосе.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!