Поврзи се со нас

Рецепти

Пита, пирошки, разни специјалитети – Што се може да направите од стар леб

Објавено

на

Доколку не сте некои големи јадачи на леб дома, сигурно често ви се случува да ви остане вчерашен леб. Немојте да го фрлате! Стариот леб може да се искористи на различни начини, а подготвеното јадење да биде повеќе од вкусно. Еве неколку предлози:

Пита од стар леб:
-еден леб
-300гр кравјо сирење или фета
-3 јајца
-200мл кисела павлака
-200мл млеко
-200мл кисела вода
-малку сол
-малку масло
-сусам

Подготовка:
Лебот исечете го на парчиња и наредете еден ред во подмачкано тавче. Изматете едно јајце со кисела вода и прелијте ги парчињата. Ставете сирење и наредете втор ред. Врз овие парчиња ставете ја смесата од следните состојки: 2 јајца, кравјо сирење, млеко, кисела павлака, малку сол и поросете со сусам. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете додека не добие златна боја.

Можете да ја послужите со јогурт или сувомеснати производи.

Сув леб со топено сирење:
-еден леб
-1 до 2 лажички ситно исечкан магдонос
-2-3 чешниња лук
-100 гр сирење кое брзо се топи
– 2 лажици маслиново масло

Подготовка:
Лебот расечете го, но не сосема до крај на парчиња туку оставете малку за да остане целосен. На тивок оган испржете го истолчениот лук со маслиново масло. Ставете го сирењето и мешајте почесто за да не загори. На крај ставете го магдоносот. Оваа смеса ставете ја во празнините на лебот, помеѓу парчињата. Вака подготвен лебот печете го во загреана рерна на 150 степени, 15 минути.

Пирошки од стар леб
– 500 гр стар леб
– 100 гр кашкавал
– 100 гр шунка
– 100 гр лебни трошки
– 3 кисели краставички
– 1 јајце
– зачини по вкус

Плус:

– 150 гр брашно

– 2 јајца

– лебни трошки

– зејтин

Подготовка:

Лебот натопете го во вода, потоа исцедете го од вишокот течност и изронете го. Кашкавалот крупно изрендајте го, краставичките и шунката ситно исечкајте ги, додадете јајце и лебни трошки. Убаво соединете ги сите состојки со изронетиот леб, зачинете по вкус и измесете компактна смеса. Од подготвената смеса обликувајте пирошки. Валкајте ги во брашно, потоа во изматено јајце и на крај во лебни трошки, па пржете во загреано масло додека не поцрвенат од сите страни.

Освен овие неколку рецепти може да направите пржени лепчиња со јајце, брза пица без тесто, двопек и слично.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 24 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 11 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 18 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 19 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 20 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 22 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 23 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена