Поврзи се со нас

Вести

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Објавено

на

Гостиварскиот велосипедски клуб „ГВ МТБ“ организира планинско велосипедска тура која ќе биде одржана на 11 јуни (недела) 2023 година – „МТБ Маврово 2023“.

Стартна и целна точка е црквата Успение на Пресвета Богородица во село Леуново, стартот е закажан за 9 и 30 часот, стазата во категорија на средно тешки патеки е со должина од 45 километри, со висинско искачување од 820 метри и предвидено е да се помине за 6 часа, ќе се вози по комбинирана асфалтна и офф-роад подлога во правец Леуново-Ниќифорово-Маврово. По пристигнувањето на целта закажан е заеднички ручек во дворот на црквата во Леуново.

За сите учесници на „МТБ Маврово 2023“ ќе важат правилата за безбедност: задолжително носење заштитна кацига, исправен МТВ велосипед, патна опрема, резервна гума.

Учеството на „МТБ Маврово 2023“ e со котизација од 500 денари (на денот на трката 700 денари) за што секој учесник ќе добие маичка со логото на настанот, кафе пред стартот на турата, вода и други освежителни пијалоци, мулти витамини, овошни барови и ручек по завршување на турата, информараат организаторите.

Турата е наменета за сите оние кои рекреативно и професионално возат планински велосипед, кои се чувствуваат физички подготвени за повеќечасовно возење во планина и кои поседуваат неопходна опрема за ваков тип на возење.

Пријавувањето трае до 2 јуни 2023, линкот за регистрација е ТУКА.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 5 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 8 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 11 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 12 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 13 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 14 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 6 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена