fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Плата за февруари не зеле скоро 9.950 работници, за март над 54.660

Објавено

на

Значителна бројка граѓани се‘ уште ги чекаат феруарската и мартовската плата, иако денес е веќе 20 април. Според податоците кои ги даде директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција, вкупно 64.609 работници не зеле плата во феруари и март.

-За месец февруари според податоците вкупно 3.774 работодавачи немаат исплатено плата за 9.947 работници, додека за март во законскиот рок до 15 април, бруто плата немаат исплатено вкупно 14.998 работодавачи, а 54.662 лица немаат добиено плата. Имајќи предвид дека се очекува реализација на мерката за финансиска поддршка од петтиот сет антикризни мерки, немаме спроведено присилна наплата и опоменување.“, рече Лукаревска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!