fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Плескавици Попај – погодувате…се прават од спанаќ

Објавено

на

Ова е интересен рецепт за оние кои не се големи љубители на месото, тие кои постат или едноставно за сите што сакаат да вкусат поразлична верзија на спанаќ. Доколку сепак не можете без месо, направете ги како прилог.

состојки:

1 кг. спанаќ

2 јајца

брашно по потреба

еден кромид

зачини

подготовка: Спанаќот убаво се мие, се сецка и обарува. Потоа се прави смеса од обарениот спанаќ, јајцата и ситно сецканиот кромид, сол и други зачини по вкус. При тоа се додава брашно за да се згусне смесата и лесно да се обликуваат плескавиците. Пред да се пржат смесата задолжително треба да отстои во фрижидер околу еден час.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!