fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Плоштад Гостивар – Насмевка и подарок колаче од дечињата од „Заедно можеме“

Објавено

на

Насмевки, позитивна енергија и подарок колаче за минувачите на градскиот плоштад во Гостивар. Ова попладнево го приредија децата од здружението на деца и лица со посебни потреби „Заедно можеме“. На овој начин сакаат да ја искажат својата благодарност до гостиварци за поддршката што им ја даваат секојдневно и за донациите кои пристигнуваат во месецот Рамазан.

„Дневниот центар на здружението се отвори пред околу три недели и функционира многу добро. Една од целие ни е да се развива креативноста на децата, што се покажува и преку оваа активност. Дечињата на работилница сами ги подготвуваа колачите кои ги подаруваат на граѓание. Ова е начин на кој им велат „Благодарам“ на гостиварци од кои нашето здружение добива голема поддршка“, рече Шпенди Салија, претседател на „Заедно можеме“.

Центарот на здружението децата го посетуваат по два пати неделно, поделени во групи заради пандемијата. Петокот е  ден резервиран за активности на отворено, како спор, рекреација, екскурзии и слично.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!