fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

По 1 милион денари на ФК и КК Гостивар – парите за спорт од буџетот за 2019 исцрпени

Објавено

на

Распределбата на пари од општинскиот буџет за поддршка на спортските клубови, покрена широка дебата во Советот на Општина Гостивар. На денешната седница на дневен ред беа предлог одлуки за доделување на финансиски средства на ФК и КК Гостивар, како и на ракометниот клуб Јехона.

Од општинскиот Сектор за финансии објаснија дека од вкупниот буџет за поддршка на спортот за 2019-та година во висина од 7,2 милиони денари, веќе се реализирани околу 60% и доколку се прифатат сите одлуки за давање средства на клубовите, буџетот ќе се исцрпи, па и надмине. „Во таков случај или ќе треба да се прави ребаланс или да не бидат исплатени парите“, рекоа одговорните за општинските финансии.

Генерално, од сите советнички групи се изјаснија дека се ЗА поддршка на спортските клубови и развој на спортот, но имаше забелешки во однос дека поголемиот дел од колачот го добиваат ФК и КК, и не остануваат средства за помалите клубови, како и дека по доделување на средствата клубовите треба да доставуваат извештаи, каде ги потрошиле парите.

По паузата дадена за координација, Советот едногласно ги усвои одлуките за доделување пари на клубовите и тоа: по еден милион денари на ФК и КК Гостивар и 500.000 денари за РК Јехона.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!