Поврзи се со нас

Гостивар

По 100 нови барања за социјална помош месечно во Гостивар, поминуваат 30 %

Објавено

на

Поголемиот дел од лицата и семејствата кои поднесуваат барања за социјална помош во Центарот за социјална работа во Гостивар не ги исполнуваат условите да станат корисници. Месечно до службите стигнуваат стотина нови барања, а по чешлање на документацијата и проверките на терен, позитивно решение добиваат просечно 30% од нив.

„За гарантирана минимална помош месечно имаме по околу 100 барања, но повеќето не ги исполнуваат условите. За да биде одобрено барањето лицата треба да се невработени, да немаат остварено приход последните три месеци, да не поседуваат друг имот освен кадешто живеат, не треба да имаат возило-недвижен имот…Од поднесените, по сите извршени процедури се прифаќаат околу 30%“, информира Дарко Миовски, директор на  Центарот за социјална работа во Гостивар, кој освен гостиварската ги опфаќа и соседните општини Врапчиште и Маврово Ростуше.

Надлежните оценуваат дека по порастот на социјалци во времето на ковид пандемијата, состојбата сега е стабилизирана. Како корисници на гарантирана минимална помош во Центарот регистрирани се 2.799 семејства.

„Зголемување на бројот на социјални корисници имаше во време на корона кризата, сега имаме стагнација.“, вели Миоски.

На подрачјето што го покрива Центарот евидентирани се 1.057 корисници на детски додаток, 1.056 на социјална пензија, 263 на надоместок за лица со попреченост, 1.297 на надоместок за туѓа нега, 1.049 се корисници на додаток за трето дете итн.

Како новина од установата ја најавуваат социјалната услуга за помош и нега во домот за ранливи категории лица, во рами на која стотина негуватели периодов поминуваат низ посебни обуки.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 10 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена