Поврзи се со нас

Гостивар

По 15-тина лица дневно прават ковид тест на епидемиологија во Гостивар

Објавено

на

Со 38 активни случаи на коронавирус, епидемиолошката состојба на гостиварското подрачје за сега останува стабилна. Бројката на новозаразени е ниска и не предизвикува влошување на ситуацијата.

Во епидемиолошката служба на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар периодов се прават по 15-тина PCR тестирања за ковид на дневна основа и повеќето резултати се негативни. Во лабораторијата на Здравствениот дом, пак веќе два и пол месеци не се вршат брзи антигенски тестови, што беше пракса порано. Тестирања за присуство на коронавирус во Гостивар се прават и во Ројал Медика Микро лабораторијата.

Иако моментално состојбата е мирна, имајќи предвид дека во други градови, заразата веќе зема замав, лекарите предупредуваат граѓаните да не се опуштаат и да ги почитуваат превентивните мерки. Во спротивно велат, голем е ризикот од нов бран.

„Да се носат маски, редовно одржување на хигиена и да нема групирања. Ова се препораките кои граѓаните мора да ги почитуваат, секако и протоколите кои се пропишани. Гледаме дека во други региони и во околината веќе има значителен раст на нови случаи и треба да бидеме внимателни“, вели д-р Берун Мустафа од ЦЈЗ.

Според статистиката на Министерството за здравство, во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 8.029 позитивни на коронавирус. Како оздравени се евидентираат 7.608 лица, а од последица на ковид починале 383 пациенти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 8 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 9 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 10 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 11 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 12 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 13 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 15 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 15 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 15 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 16 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 16 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена