Поврзи се со нас

Гостивар

По 2 милиони денари субвенции за КК и ФК Гостивар

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар денес изгласа одлуки за доделување субвенции на КК и ФК Гостивар. Клубовите поединечно ќе добијат по 2 милиони денари од општинскиот буџет.

  Советникот Миртезан Селими од Алијанса за Албанците реагираше дека клубовите имаат спонзори  и инвеститори и не треба да се потпираат на финансиите од општината.

  „Јас нема да ја поддржам оваа одлука. Фудбалскиот клуб има друг доминантен сопственик, на општината припаѓаат 49% од акциите. Ние не знаеме колку доминантниот акционер инвестира во клубот. Кошаркарскиот клуб има спонзори, општината ете помага со користење на салата и слично, а за успесите клубовите се повикуваат само на спонзорите. Треба да има пропорционална распределба на субвенции. Зошто на пример, фудбалскиот клув Форино не добил средства.“, рече Селими.

  На тоа му реплицираше неговата сопартијка Њомза Шаќири, која рече дека општината сепак има обврска да ги помага клубовите и има предвидено средства во Програма за поддршка на спортот.

  Со коментар се јави и советникот од Демократски сили на Ромите, Кашмир Салиу, кој истакна дека ќе гласа за одлуката, но побара подетално да се разгледуваат ваквите точки.

  „Кога се доделуваат финансиски средсрва повеќе личиме на некоја хуманитарна организација. Сугерирам подетално да се разгледуваат овие точки. Јас ќе гласам за поддршка на клубовите, немам ништо против спортот. Но, треба да се мисли и на другите потреби и проекти. Општината остана глува за поддршка на проектот Ресурсен центар за Роми, за кој се‘ уште не се дадени средства“, изјави Салиу.

  Освен за спортските клубови, субвенции добија и Јавните претпријатија за паркинзи и зеленило 2,5 милиони денари и за стопанисување со спортски објекти Ринија, 2 милиони денари.

  На денешната седница беа усвоени и измени во годишниот план за вработување на општината. Причината за тоа како што беше објаснето, биле усогласување со новините во делот на пензионирањето.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 10 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 12 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 15 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!