Поврзи се со нас

Спорт

По 22-ри пат во Гостивар се играше кошарка во спомен на Игор Билески

Објавено

на

По дваесет и втори пат по ред, во спортската сала „Младост“ во Гостивар се организираше меморијалниот турнир во кошарка „Другарите за Игор“. Настанот традиционално се одржува во спомен на Игор Билески, млад кошаркарски тален кој трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа на 9 јуни во 2002 година, нa 24 годишна возраст.

Присутните спортисти и публиката во салата му одадоа почит со едноминутно молчење, по што следуваа натпреварите во кој учествуваа повеќе младински генерации на екипите КК Гостивар, УТ – Тетово, КК Љуботен и ТФТ Скопје.

Организаторите, блиските другари и колеги на Билески, на настанот му дадоа хуманитарен карактер со тоа што сите собрани средства од влезниците ќе бидат донирани каде што е најпотребно.

Овој турнир покрај тоа што го одржува споменот за Игор, придонесува за инспирација на младите спортисти со духот на другарство и солидарност.

Другарите за Игор

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена