Поврзи се со нас

Вести

По 24 лева на ден за работниците во Бугарија како антикризна мерка

Објавено

на

  Под мотото „подобро доцна отколку никогаш“, Република Бугарија, која е членка на Европската унија, од 27 ноември е во таканаречен „мек локдаун“ со цел заштита на населението од ширењето на корона вирусот. Каде одредени економски оператори имаат целосна забрана за работа.

  По започнатата блокада во саботата, во понеделникот бугарската влада ја официјализира и започнаа со реализација на мерката „Чувај ме“ која треба да ја сочува економијата во овој период, наменета за компаниите кои се директно погодени, односно работодавачите кои престанаа со работа на 29 октомври 2020 година.

  – Повеќето луѓе кои се оставени без приход поради мерките против коронавирусот ќе имаат право на дневен додаток од 24 лева (750 денари), објави вчера министерката за социјални работи на Бугарија, Деница Сачева.

  Таа рече дека доста напори се вложени во анализи и селекцијата на дејностите и дека листата е максимално исполнета опфаќајќи ги сите затворени деловни активности, чии работници можат да добиваат до 24 лева за ден како надомест од државата заради тоа што се на неплатен одмор.

  Работодавачите кои престанаа со работа на 29 октомври 2020 година, можат да бараат средства за своите вработени најмногу до 60 дена.

  Такви се сопствениците на барови, таверни, винарии, пиварници, кафулиња, јазични и едукативни центри, други центри за обука и училишта, како и компании кои организираат јавни настани, семинари, натпревари, обуки, градење тимови, изложби и други. Измените ги вклучуваат и вработените во сали за игри на среќа и казина, како и во фризерски и козметички салони, перални, работилници за шиење и хемиско чистење, лоцирани во трговски центри.

  Мерката не ги опфаќа продавниците за храна, аптеки, оптичари и продавници за миленичиња, кои смеат да продолжат со работа.

  Персоналот на приватни градинки, кина, дискотеки, пијано и ноќни барови и ноќни клубови. Клубови за забава во затворен простор исто така може да поднесат барање за надомест на штета. Исто така, имаат право оние што се вработени во евент индустријата поврзани со концерти, создавање и презентација на настапи во живо, како што се опери, оперети, циркуси и други сценски дела, режисери, продуценти, сценографи, дизајнери на костуми и осветлување, технички специјалисти, музејски работници, како и и во сектори поврзани со сите колективни и индивидуални спортски настани од тренинг и натпреварувачки карактер и оние кои работат во солариуми, сауни, фитнес и салони за масажа.

  Вработените кои се пријавени на полно работно време имаат право на компензација од 24 лева за секој ден на неплатено отсуство. Ако работникот е вработен со скратено работно време, средствата се пресметуваат пропорционално на часовите запишани во договорот за вработување.

  Сите работодавци кои аплицираат за мерката „Чувај ме“ ќе мора да ги чуваат работниците за кои сакаат да финансираат од државата сè додека трае помошта од државата, средствата ќе бидат исплатени директно на сметките од работниците.

  Агенцијата за вработување има рок од 10 дена да ги обработи примените пријави, по што парите ќе бидат префрлени на сметките на вработените во рок од пет дена.

  Во Бугарија од почетокот на пандемијата потврдени се 145.300 случаи на корона, а активни до денес се 90.700.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 10 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 13 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 14 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 14 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 15 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 18 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 18 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 19 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!