Поврзи се со нас

Македонија

По 4.685 денари помош за семејства во социјален ризик со постари членови

Објавено

на

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити, информираа за новата финансиска поддршка наменета за 1000 корисници на Гарантирана минимална помош, во чии домаќинства има член над 69 години.

Овие лица ќе добијат еднократна помош во висина од 4.685 денари, средства наменети за покривање на здравствените трошоци предизвикани од староста, болеста, видот и степенот на попреченост, обезбедување на основни средства за домаќинството или да се задоволат други потреби кои ги имаат овие корисници.

Финансиската поддршка се реализира во рамки на проектот „Зајакнување на отпорноста на стари лица и лица со попреченост во време на Ковид 19 и идни катастрофи“, на Црвениот крст на Република Северна Македонија подржан од Европската Унија, Австриска Агенција за развој и Австрискиот Црвен крст.

Министерката Тренчевска истакна дека Министерството за труд и социјална политика континуирано работи на унапредување на социјалните права и услуги во државата, со цел да обезбеди заштита и да ги подобри условите за живеење на сите граѓани во државата, со акцент на најранливите категории.

Генералниот секретар, Саити информираше дека, корисниците на Гарантирана минимална помош се мапирани во соработка со Министерството за труд и социјална политика, и се семејства кои се социо-економски ранливи и лица со попреченост.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 17 минути

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 1 час

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 2 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 13 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 16 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 17 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 20 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 21 час

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 22 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 23 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Nga 4.685 denarë ndihmë për familjet në rrezik social me anëtarë të moshuar

Објавено

на

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska dhe sekretari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq, Sait Saiti, informuan për mbështetjen e re financiare të dedikuar për 1000 përfitues të ndihmës minimale të garantuar, në amvisëritë e të cilëve ka anëtarë mbi 69 vjet.

Këta persona do të përfitojnë ndihmë të njëhershme në shumë prej 4.685 denarë, mjete për mbulimin e shpenzimeve shëndetësore të shkaktuara nga pleqëria, sëmundja, lloji dhe shkalla e invaliditetit, sigurimi i sendeve elementare shtëpiake ose për plotësimin e nevojave tjera të këtyre përfituesve.

Mbështetja financiare realizohet në kuadër të projektit “Forcimi i qëndrueshmërisë së të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara në kohën e Kovid 19 dhe fatkeqësive të ardhshme”, të Kryqit të Kuq të Republikës së Maqedonisë së Veriut me përkrahje nga Bashkimi Evropian, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Kryqi i Kuq Austriak.

Ministrja Trençevska theksoi se Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në vazhdimësi po punon për promovimin e të drejtave dhe shërbimeve sociale në vend, me qëllim të mbrojtjes dhe përmirësimit të kushteve të jetesës për të gjithë qytetarët në vend, me theks në kategoritë më të cenueshme.

Sekretari i Përgjithshëm, Saiti informoi se përfituesit e Asistencës Minimale të Garantuar janë hartuar në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale dhe janë familje të cenueshme socio-ekonomike dhe persona me aftësi të kufizuara.

 

 

Популарно изминативе 100 дена