Поврзи се со нас

Гостивар

По 400 евра казна за јавни превозници во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Полициски службеници од СВР Тетово, во рамки на континуираните контролни активности за откривање и санкционирање на лица кои управуваат технички неисправни возила, вчера (12 јануари) откриле и санкционирале четири технички неисправни возила (Тетово-2 и Гостивар-2), кои вршат јавен превоз.

„Тие веднаш биле исклучени од сообраќај до отстранување на констатираните неисправности. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци, при што ќе се соочат со парична глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.“, информира МВР.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga 400 euro dënim për transportuesit publik në Gostivar dhe Tetovë

Објавено

на

Zyrtarët policorë nga SPB Tetovë, në kuadër të aktiviteteve të vazhdueshme kontrolluese për zbulimin dhe sanksionimin e personave që drejtojnë automjete me defekte teknike, dje (12 janar) kanë zbuluar dhe sanksionuar katër vetura me defekte teknike (Tetova-2 dhe Gostivar-2), të cilat kryejnë transportin publik.

“Ato janë përjashtuar menjëherë nga qarkullimi deri në eliminimin e keqfunksionimeve të konstatuara. Për të gjithë shkelësit janë përgatitur parashtresa adekuate dhe do të gjobiten në shumë prej 400 euro në kundërvlerë denarë. Aksionet e intensifikuara të kontrollit vijojnë edhe në ditët në vijim. Apelojmë tek të gjithë pjesëmarrësit në komunikacion që të respektojnë rregullat dhe rregulloret e komunikacionit dhe të kontribuojmë së bashku për rrugë më të sigurta”, njoftoi MPB.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена