fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

По две години, нов случај на ХИВ/СИДА во Гостивар

Објавено

на

По две години, во Гостивар се регистрира нов случај на ХИВ/СИДА. Институтот за јавно здравје во извештајот за заразни болести за месец февруари наведува дека во земјава вкупно се пријавени 6 нови случаи, според место на живеење од Прилеп, Скопје, Гостивар, Демир Капија и Битола. „Пријавените лица се од машки пол, а во однос на возраста, три припаѓат на возрасната група 20-29 години, два се во групата од 30-39 години и еден во групата од 40-49 години.“, стои во извештајот.

Сите лица се заразиле по хомосексуален пат.

Со ова вкупната бројка на до сега потврдени случаи на ХИВ/СИДА во гостиварско изнесува девет. Првите три пациенти болни од СИДА во Гостивар се регистрираа во 2005 година. Потоа наредната година се регистрираше уште еден заболен, а во ноември 2011 беше потврден позитивен случај на лице заразено со ХИВ. Два хив позитивни случаи на гостиварското подрачје беа едвидентирани во март 2016 година, и едно хив позитивно лице во 2019-та година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!