Поврзи се со нас

Технологија

По една година биткоинот ја премина границата од 12.000 долари – моменталната цена 11.300 долари

Објавено

на

Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин, во неделата достигна 12,000 американски долари за прв пат од август 2019 година , според податоците на криптоцентралата Coindesk.

Биткоин достигна цена од 12.000 долари за прв пат од 9 август 2019 година, моменталната цена е 11.300 долари за еден биткоин.

За потсетување, оваа криптовалута ја достигна својата максимална вредност во декември 2017 година.

Според некои аналитичари, зголемувањето на интересот за биткоин е поврзано со финансиската криза што го зафати целиот свет, како последица на пандемијата на коронавирус, пренесува руски Спутник.

Како по некое правило, биткоинот, како и златото, станува поскап во кризи, затоа што тогаш луѓето бараат заштита од падот на вредноста на националните валути. Цената на биткоинот се очекува да продолжи да расте. Да ве потсетиме, цената на златото е веќе со историски рекорд – скоро 2.000 долари за унца .

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена