Поврзи се со нас

Занимливости

По патот на Дарвин – 200 години подоцна

Објавено

на

Холандскиот едреник „Остершелде“ исплови од пристаништето Сатон во Плимут, на јужниот брег на Англија, и се упати југозападно кон Канарските Острови. Тоа е, всушност, почетокот на двегодишното патување околу светот наречено „Проект Дарвин 200“, што се случува речиси 200 години по мисијата на Чарлс Дарвин.

Патешествието ќе опфаќа 32 пристаништа и илјадници луѓе, а има за цел, меѓу другото, да ја инспирира новата генерација млади екологисти и научници од иднината, да тргнат по патот на младиот Дарвин од пред 192 години што потоа доведе до неговата теорија на еволуцијата. Идните научници, како што се наведува, ќе ги проучуваат видовите откриени од Дарвин и ќе развијат проекти за нивно спасување.

Во „Дарвин 200“ ќе учествуваат околу 200 млади натуралисти и конзерватори од целиот свет. Бродот ќе служи како пловечка лабораторија на море и во пристаништата.

„Овде станува збор за надежта, иднината и за промените на светот, рече водачот на овој проект“, Стјуарт Мекферсон.

Тој изјави дека оваа група млади луѓе, главно на возраст од 18 до 25 години, „нема да дозволат животните и растенијата да паднат во бездната на истребувањето“. Бродот од островите близу западноафриканското приморје ќе го премине Атлантскиот Океан – до Бразил. Пловејќи по источниот и западниот брег на Јужна Америка експедицијата ќе стигне до островите Галапагос, каде што се случиле некои од најважните откритија на Дарвин. Ботаничарката Сара Дарвин рече дека ја поддржува мисијата по стапките на нејзиниот пра-пра-прадедо, за меѓу другото, да се истакнат и воочат промените во животната средина.

„Најголемото наследство на Чарлс Дарвин е препознавањето на местото на човекот во природата. Секогаш мислам дека е многу битно секојдневно да се потсетуваме дека луѓето и остатокот од живиот свет имаат заедничко потекло. Дарвин го кажа тоа пред 160 години – дека ние сме поврзани со остатокот од природата. Ние не сме над тоа. Ние сме дел од природата“, рече таа.

Бродот потоа ќе продолжи до Австралија и Нов Зеланд, па назад во Јужна Америка, па повторно преку Атлантикот до Јужна Африка и назад во Англија.

Во 1831 година, Дарвин се качил на „ХМС Бигл“ на петгодишно патување низ Јужна Америка до Австралија и Нов Зеланд.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 6 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 9 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 10 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 11 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 12 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 13 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 14 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 15 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена