Поврзи се со нас

Гостивар

По петти пат голема прослава на празникот Преображение во Гостивар

Објавено

на

Во манастирот во изградба „Св. Преображение“ во гостиварската населба Циглана, по петти пат со голем црковно-народен собир беше прославен денешниот христијански празник Преображение Христово.

Манастирот собра голем број верници од Гостивар и околината,  а чинот на водосвет, прережување на славските погачи и осветување на грозјето го изврши Митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф, со свештениците од гостиварското архиерејско намесништво.

„Секоја година се собираме на ова свето место за сите нас. Од година на година, полека но, сигурно напредува градбата, сепак е голема градба и треба време и трпение да се изгради вакво прекрасно дело во слава на Бога. Нека е среќен празникот и честито кумство на овогодишните кумови, нека Господ бог ги благослови нив и нивните семејства“, рече во своето обраќање г.Јосиф.

Годинешни кумови на славата беа семејствата на Миле Петрески, Саше Димоски, Дејан Крајчески, Менка Билбилоска, Роза Ристеска, Александар Брезовски и Никола Данилоски.

Иницијативниот одбор за изградба на манастирот „Свето Преображение“ во Гостивар упати честитика до верниците по повод празникот и благодарност до сите донатори и помагатели за поддршката и изразија голема благодарност до Митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф за поддршката која ја добиваат во изградбата на манастирот.

„Во име на Иницијативниот одбор им се заблагодарувме на сите граѓани, донатори кои ни помагаат во изградбата, ги покануваме на овој празник да не` посетат и сите со заеднички сили да придонесеме да се заврши изградбата на ова свето за целиот народ на Македонија“, изјави Димче Димитријески.

Владиката денес изврши и осветување на нова икона дрворез, на која е претставено Христовото преображение.

Преображение по својата смисла и значење е еден од централните христијански празници. Се базира на настанот на Христовото преобразување, односно покажување на неговата божественост пред своите најблиски ученици на Таворска Гора, кратко време пред неговото страдање во Ерусалим.

Традициите налагаат на Преображение за прв пат да се јаде грозје, откако свештеникот ќе го благослови во знак на благодарност кон Бог за дадените плодови на земјата.

Во чест на празникот утрово во соборниот храм „Пресвета Богородица” во Гостивар беше отслужена божествена литургија со која чиноначлствуваше Владиката г.Јосиф.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена