fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Победија со повеќе од 19 голови – Младата ракометна репрезентација на Светско 2017

Објавено

на

Младата ракометна репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Светското првенство за играчи до 21 година

Македонските ракометари по потешкиот пат успеаја да го освојат првото место во третата квалификациска група и тоа со ист број на бодови како и Португалија, но подобра гол разлика.

Во првиот меч од последното 3.коло, Португалија ја победи Полска  со 34-21, па македонските младинци беа пред немозможна мисија да ја совладаа на Турција со 19 гола.

Така и беше. Првото полувреме црвено-жолтите го добија со 9 гола разлика 22-13, а во вториот беа уште подобри и на крајот славеа голема победа од 20 гола разлика 39-19.

Со тоа Македонија обезбеди пласма на Мундијалот во Алжир кој ќе се одржува од 17 до 30 јули претстојново лето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!