fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Почина актерската легендата на Балканот Мустафа Надаревиќ

Објавено

на

По долга и тешка битка со ракот, денес почина познатиот балкански актер Мустафа Надаревиќ. Жалната вест за неговата смрт ја пренесуваат хрватските медиуми, а била потврдена од семејството на актерот.

Надаревиќ е роден 1943 година, во Бања Лука. Најголемиот дел од својот живот го поминал во Загреб, Хрватска, а кариерата ја градел и работел низ целиот простор на бивша Југославија.

Останува запаметен по улогите во филмовите „Глембаеви“, „Ничија земја“,  „Гори ватра“, „Празник во Сараево“, „Ттако на службен пат“ итн. Во последните години од животот имаше водечка улога во култната телевизиска серија „Луд, збунет, нормален“ како Изет Фазлиновиќ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!