fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Почина Данчо Чевревски

Објавено

на

На 69 годиншна возраст во Скопје почина македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент Данчо Чевревски.

Чевревски е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Беше професор и декан на ФДУ во Скопје.

Глумеше во повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Тврдокорни“, „Валцер“, „Игмански марш“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мpтов“, „Ова не е американски филм“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!