fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почина десет и пол месечно бебе од компликации на морбили – ова е четврти смртен случај

Објавено

на

По две и пол недели лекување на компликации од мали сипаници, вчера на Клиниката за детски болести во Скопје починало десет и пол месечно бебе. Од Клиниката информираа дека детенцето имало масивна бронхопневмонија и мозочно крварење, а претходно немало хронични болести и не било вакцинирано со МРП. Ова е четврти смртен случај од компликации од морбили.

Изминатата недела биле регистрирани 110 новозаболени од мали сипаници, од кои 46 во Скопје, а 64 од други градови. Повеќе од половината се деца до четиригодишна возраст.

На Клиниката за инфективни болести од мали сипаници се лекуваат 39 пациенти од кои пет возрасни и едно дете се наоѓаат во потешка состојба.

На терен се спроведува вонредна вакцинација со МРП и важат забрани за упис на невакцинирани првачиња, како и престој во градинка на деца кои не ги примиле вакцините според календарот.

 

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!