Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 03/05/2019 | 16:06

Почина десет и пол месечно бебе од компликации на морбили – ова е четврти смртен случај

По две и пол недели лекување на компликации од мали сипаници, вчера на Клиниката за детски болести во Скопје починало десет и пол месечно бебе. Од Клиниката информираа дека детенцето имало масивна бронхопневмонија и мозочно крварење, а претходно немало хронични болести и не било вакцинирано со МРП. Ова е четврти смртен случај од компликации од морбили.

Изминатата недела биле регистрирани 110 новозаболени од мали сипаници, од кои 46 во Скопје, а 64 од други градови. Повеќе од половината се деца до четиригодишна возраст.

На Клиниката за инфективни болести од мали сипаници се лекуваат 39 пациенти од кои пет возрасни и едно дете се наоѓаат во потешка состојба.

На терен се спроведува вонредна вакцинација со МРП и важат забрани за упис на невакцинирани првачиња, како и престој во градинка на деца кои не ги примиле вакцините според календарот.

 

 

Напишете коментар