Поврзи се со нас

Спорт

Почина Едсон Арентес до Насименто – Пеле

Објавено

на

Легендарниот бразилски фудбалер Едсон Арентес до Насименто, попознат како Пеле, почина на 82-годишна возраст денеска во болница во Сао Паоло.

Пеле беше легенда на бразилскиот и светскиот фудбал и предводник на една од најдобрите селекции во историјата, која со него на чело трипати го освојуваше Светското првенство – во 1958, 1962 и 1970 година. Пеле го држи рекордот како фудбалер со најмногу титули на Светските првенства, како и со најмногу постигнати голови.

Пеле во својата фудбалска кариера на 1.363 натпревари постигна 1.279 голови. Овој факт го става Бразилецот на првото место во Гинисовата книга на рекорди со најмногу голови во текот на неговата фудбалска кариера. Настапуваше за екипите на Сантош и Њујорк космос.

Во 1999 година, Меѓународниот олимписки комитет го прогласи за спортист на векот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена