fbpx
Поврзи се со нас

Музика

Почина кралицата на соул музиката, Арета Френклин

Објавено

на

На 76 годишна возраст по долго тешко боледување почина Арета Френклин, легенда на соул музиката и повеќекратна добитничка на Греми, објавија светските медиуми. Познатата пејачка боледуваше од канцер на панкреасот, кој и беше дијагностициран во 2010 година.

Френклин е првата жена што е примена во РокенРол Хал куќата на славните. Едно од 18-те Греми награди го доби за животно дело.  Зад себе остави 40-тина албуми и бројни хитови како „Respect“, „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman“ , „Chain of Fools и други.

Во 2005 година беше одликувана со Претседателски медал на слободата, највисока американска цивилна награда.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!