fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Почина легендарниот пејач, композитор, поет, актер – Зафир Хаџиманов

Објавено

на

Легендарниот македонскиот пејач, композитор и актер, Зафир Хаџиманов почина денеска на 77-годишна возраст како последица од компликации од коронавирусот, јавуваат српските медиуми.

Хаџиманов е роден во 1943 година во Кавадарци, Македонија. Средно музичко училиште завршил во Скопје, каде започнал да се занимава музика и театар. Во 1967 година дипломирал глума на ФДУ во Белград. Паралелно со студиите, тој настапува како пејач на поп музика и ги сними своите први две плочи, на кои е автор и на текстовите.

Хаџиманов ги испеа познатите „Како Вардар“, „Љуби ме и главата горе“, „Од љубов не се бега“, „Земи момче македонче“.

Во 2007 година е промовиран за почесен амбасадор на културата на Македонија во Србија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!