fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Почина маестро Зоран Џорлев

Објавено

на


На десетина дена пред да наполни 54 години, почина познатиот македонски музичар и виолинист Зоран Џорлев. Од него на социјалните мрежи се простуваат роднини, пријатели и колеги. Џорлев не успеал да се избори со компликациите од ковид 19.

Зоран Џорлев е од Струмица. Виолината ја изучува во основното и средно музичко образование во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј Скопје. Во 1990 год. дипломира виолина на Факултетот за музичка уметност во Скопје.  Работи 14 години во оркестарот при Македонската опера и балет, па во ДМБУЦ работи и како заменик концерт мајстор. Член била на младинскиот камерен оркестар при МММ, Македонскиот камерен оркестар, како и на македонската филхармонија. Од 2011-та до 2017-та беше е директор на Националниот ансамбл Танец.

фото/Фејсбук фан страна Зоран Џорлев

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!