Поврзи се со нас

Вести

Почина Михаил Горбачов, последниот претседател на СССР

Објавено

на

Последниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, по тешко боледување почина на 92-годишна возраст.

Михаил Горбачов беше лидер на Советскиот Сојуз од 1985 до 1991 година и генерален секретар на Комунистичката партија на СССР.

Михаил Горбачов беше избран за генерален секретар на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз на 11 март 1985 година, по смртта на Константин Черниенко.

Горбачов преку процесот на „перестројка“ го започна процесот на реформи кои требаше да ја подигнат советската економија, која почна да стагнира од почетокот на осумдесеттите.

Тој се смета за една од најзначајните политички фигури од втората половина на 20 век. Добитник е на Нобеловата награда за мир во 1990 година, затоа што придонесе за крај на Студената војна и го дозволи повторното обединување на Германија.

По потпишувањето на договорот за крај на постоењето на СССР во 1991 година, поднесе оставка од функцијата претседател.

Противниците на неговата политика го осудуваат за забрзување на распадот на Советскиот Сојуз, што, според нив, доведе до опаѓање на глобалното влијание на Русија и го забрза подоцнежниот економски колапс на земјата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 10 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 12 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 16 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 18 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 20 часа

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 21 час

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 22 часа

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 23 часа

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 1 ден

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 1 ден

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Македонијапред 2 дена

Покачување на стипендиите за околу 2700 студенти

Гостиварпред 2 дена

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена