Поврзи се со нас

Гостивар

Почина Павле Луканоски, чуварот на Галичник

Објавено

на

На 79 годишна возраст денес почина галичанецот Павле Луканоски, кој како еден од ретките постојани жители на легендарниот Галичник, важеше за негов чувар. Тажната вест ја објави Месната заедница Галичник.

„Од деведесетите години кога трајно се враќа со живеалиште во Галичник, Павле Луканоски ќе биде тој што прв нѐ дочекува на Пеш и тој што нѐ попраќа кон дома и посакува среќен пат. Беше ведар и мудар човек, љубител на лов, но почитувач на природата, стара душа, но младешки табиет, секогаш расположен за разговор и дружба. Својата љубов и посветеност кон Галичник ја пренесе и на своите деца и внуци кои исто така својата егзистенција од големиот град ја преселија во Галичник. Тој беше и ќе остане една од легендите на Галичник, негов чувар и заштитник. Изразуваме длабоко сочуство до неговата фамилија.Нека му е светол патот кон вечноста и нека го чува Галичник од горе!“, напишаа од МЗ.

Посмртните останки на Луканоски во капелата во Ѓорче Петров, Скопје ќе бидат изложени утре, 25 декември, од 11 часот, а погребот ќе се одржи од 12 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена