fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Починати пациенти на 43 и 76 години од подрачје на Гостивар – ковид статистики на МЗ

Објавено

на

Црна ковид статистика за гостиварското подрачје за изминатото деноноќие. Министерството за здравство за регион на Гостивар во дневниот извештај бележи двајца починати пациенти на возраст од 43 и 76 години. Новозаразени се 11, а како оздравен е евидентиран еден пациент.
Македонија регистрира рекордни 641 ноз случај на ковид.
Во продолжение целиот извештај на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 325
-Куманово 26
-Дебар 1
-Штип 25
-Прилеп 38
-Тетово 25
-Струга 5
-Велес 10
-Битола 14
-Охрид 10
-Кавадарци 25
-Гостивар 11
-Гевгелија 20
-Струмица 24
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Крушево 1
-Кочани 10
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 3
-Свети Николе 3
-Кичево 18
-Ресен 8
-Неготино 7
Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85г), еден од Куманово (59г), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75г), двајца од Велес (61 и 62г), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76г), еден од Струмица (66г) и еден пациент од Свети Николе (69г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од:
-Скопје 89
-Куманово 6
-Дебар 2
-Штип 11
-Прилеп 13
-Тетово 15
-Струга 3
-Велес 3
-Битола 14
-Кавадарци 4
-Гостивар 1
-Гевгелија 2
-Струмица 18
-Крива Паланка 4
-Радовиш 8
-Кочани 25
-Пробиштип 3
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!