Поврзи се со нас

Гостивар

Почна бесплатната вакцинација против грип во Гостивар

Објавено

на

Од денес, гостиварци кои се опфатени во ризичните категории, може бесплатно да се вакцинираат против сезонски грип. Вакцинирањето се спроведува во епидемиолошката служба на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар. Бесплатната вакцина е наменета за хронично болни, граѓани над 65 – годишна возраст, бремени жени, деца до 5 години и здравствени работници.

„Сега за сега има навистина голем интерес. Вакцината е четиритипна и заштитува од 4 видови на грип, значи исклучиво од грип, не од други заболувања и вируси кои циркулираат во овој период. Бесплатната вакцинација е наменета за ризичните категории, а комерцијална вакцина, со плаќање, ќе може да дојде и да прими секој заинтересиран граѓанин. Комерцијалната вакцинација се‘ уште не е започната, сега работиме исклучиво со бесплатните“, изјави д-р Благородна Мишковска Војновска, епидемиолог.

Пријавувањето за бесплатните вакцини оди преку веб страната vakcinacija.mk, по што лицето добива СМС порака со ден, време и точно место за вакцинирање. каде може да дојде да се вакцинира против сезонски грип,

Во однос на истовремено примање на вакцина против ковид и против грип, д-р Мишковска Војновска вели: „Според насоките од Комисијата за имунизација, вакцината против грип може да се прими и истиот ден со вакцината против ковид, или наредниот ден, значи нема ризици. Тоа се официјалните ставови на комисијата, според светските препораки.“

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 1 час

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 2 часа

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 4 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 6 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 7 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 20 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 22 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Filloi vaksinimi falas kundër gripit në Gostivar

Објавено

на

Prej sot, gostivarasit që janë të përfshirë në kategoritë e rrezikuara, mundet falas të vaksinohen kundër gripit sezonal. Vaksinimi zhvillohet në shërbimin epidemiologjik të njësisë rajonale të Qendrës për shëndet publik në Gostivar. Vaksina falas është e destinuar për të sëmurët kronikë, qytetarë në moshë mbi 65 vjeçare, gra me barrë, fëmijë deri 5 vjet dhe punonjës shëndetësorë.

“Tash për tash ka me të vërtetë interes të madh. Vaksina është katër llojesh dhe mbron nga 4 lloje të gripit, domethënë veçanërisht për grip, jo nga sëmundje dhe viruse të tjera të cilat qarkullojnë në këtë periudhë. Vaksinimi falas është i dedikuar për kategoritë e rrezikuara, kurse vaksina komerciale, me pagesë, do të mund të vijë dhe t’a marrë secili qytetar i interesuar. Vaksinimi komercial ende nuk ka filluar, tash punojmë veçanërisht me vaksinat falas”, deklaroi dr. Bllagorodna Mishkovska Vojnovska, epidemiolog.

Paraqitja për vaksinat falas shkon nëpërmjet ueb faqes vakcinacija.mk, pas çka personi merr SMS mesazh me ditën, kohën dhe vendin e saktë për vaksinim, ku mund të vijë të vaksinohen kundër gripit sezonal.

Në lidhje me njëkohësisht marrjen e vaksinës kundër kovid dhe kundër gripit, dr. Mishkovska Vojnovska thotë: “Sipas udhëzimeve nga Komisioni për imunizim, vaksina kundër kovid mund të pranohet edhe ditën e njëjtë me vaksinën kundër kovid, ose ditën e ardhshme, domethënë nuk ka rreziqe. Këto janë qëndrimet zyrtare të komisionit, sipas rekomandimeve botërore.”

Популарно изминативе 100 дена