Поврзи се со нас

Гостивар

Почна бесплатната вакцинација против грип во Гостивар

Објавено

на

Од денес, гостиварци кои се опфатени во ризичните категории, може бесплатно да се вакцинираат против сезонски грип. Вакцинирањето се спроведува во епидемиолошката служба на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар. Бесплатната вакцина е наменета за хронично болни, граѓани над 65 – годишна возраст, бремени жени, деца до 5 години и здравствени работници.

„Сега за сега има навистина голем интерес. Вакцината е четиритипна и заштитува од 4 видови на грип, значи исклучиво од грип, не од други заболувања и вируси кои циркулираат во овој период. Бесплатната вакцинација е наменета за ризичните категории, а комерцијална вакцина, со плаќање, ќе може да дојде и да прими секој заинтересиран граѓанин. Комерцијалната вакцинација се‘ уште не е започната, сега работиме исклучиво со бесплатните“, изјави д-р Благородна Мишковска Војновска, епидемиолог.

Пријавувањето за бесплатните вакцини оди преку веб страната vakcinacija.mk, по што лицето добива СМС порака со ден, време и точно место за вакцинирање. каде може да дојде да се вакцинира против сезонски грип,

Во однос на истовремено примање на вакцина против ковид и против грип, д-р Мишковска Војновска вели: „Според насоките од Комисијата за имунизација, вакцината против грип може да се прими и истиот ден со вакцината против ковид, или наредниот ден, значи нема ризици. Тоа се официјалните ставови на комисијата, според светските препораки.“

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 8 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 10 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 11 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 11 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 14 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 17 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 18 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 19 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Filloi vaksinimi falas kundër gripit në Gostivar

Објавено

на

Prej sot, gostivarasit që janë të përfshirë në kategoritë e rrezikuara, mundet falas të vaksinohen kundër gripit sezonal. Vaksinimi zhvillohet në shërbimin epidemiologjik të njësisë rajonale të Qendrës për shëndet publik në Gostivar. Vaksina falas është e destinuar për të sëmurët kronikë, qytetarë në moshë mbi 65 vjeçare, gra me barrë, fëmijë deri 5 vjet dhe punonjës shëndetësorë.

“Tash për tash ka me të vërtetë interes të madh. Vaksina është katër llojesh dhe mbron nga 4 lloje të gripit, domethënë veçanërisht për grip, jo nga sëmundje dhe viruse të tjera të cilat qarkullojnë në këtë periudhë. Vaksinimi falas është i dedikuar për kategoritë e rrezikuara, kurse vaksina komerciale, me pagesë, do të mund të vijë dhe t’a marrë secili qytetar i interesuar. Vaksinimi komercial ende nuk ka filluar, tash punojmë veçanërisht me vaksinat falas”, deklaroi dr. Bllagorodna Mishkovska Vojnovska, epidemiolog.

Paraqitja për vaksinat falas shkon nëpërmjet ueb faqes vakcinacija.mk, pas çka personi merr SMS mesazh me ditën, kohën dhe vendin e saktë për vaksinim, ku mund të vijë të vaksinohen kundër gripit sezonal.

Në lidhje me njëkohësisht marrjen e vaksinës kundër kovid dhe kundër gripit, dr. Mishkovska Vojnovska thotë: “Sipas udhëzimeve nga Komisioni për imunizim, vaksina kundër kovid mund të pranohet edhe ditën e njëjtë me vaksinën kundër kovid, ose ditën e ardhshme, domethënë nuk ka rreziqe. Këto janë qëndrimet zyrtare të komisionit, sipas rekomandimeve botërore.”

Популарно изминативе 100 дена