Поврзи се со нас

Гостивар

Почна исплата на парите од поврат на ДДВ за април, мај и јуни

Објавено

на

Во тек е исплатата на повратот на ДДВ на граѓаните за месеците април, мај и јуни, односно второто тримесечје од 2020 година. Министерката за финансии Нина Ангеловска соопшти дека досега на сметките на над 140 илјади граѓани се легнати над 167 милиони денари или 2,7 милиони евра.

Во второто тримесечје 304.637 граѓани скенирале вкупно 41,7 милиони фискални сметки. Бил направен промет од 21,4 милијарди денари. Пресметаниот поврат е 5,44 милиони евра.

Во јули се бележи рекорден број на скенирани фискални, вкупно 21,5 милиони сметки или за 80% повеќе во однос на просекот од сите останати месеци.
„Со МОЈДДВ граѓаните добиваат трикратна корист:Помагаат во сузбивањето на сивата економија, добиваат поврат на ДДВ, добиваат можност за бројни парични награди преку Мојанаграда“, пишува Ангеловска.

 

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена