Поврзи се со нас

Гостивар

Почна уписот на првачиња во училиштата во Гостивар, апел да се почитува реонизацијата

Објавено

на

Во основните училишта во текот на мај се врши упис на деца кои од септември ќе тргнат во прво одделение. Првачиња во учебната 2022/2023 г. стануваат децата родени во 2016 година, односно кои до крајот на годинава ќе имаат полни 6 години.

За запишување родителите треба да достават: извод од матичната книга на родените за детето, потврди за примените задолжителни вакцини, за извршен офталмолошки и извршен стоматолошки преглед издадени од надлежната здравствена установа.

„Неопходно е да се почитува одлуката за реонизација, со која е определено во кое училиште детето треба да се запише, според местото на живеење. Реонизацијата се прави  со цел да има порамномерна распределба на ученици во сите училишта“, рече раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче, која денес одржа состанок со директорите на гостиварските училишта.

По барање на родителот, во прво одделение може да се запишат и деца кои ќе полнат 6 години до 31 јануари 2023, но со добиено мислење од педагог и психолог од училиштето.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 14 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 17 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена