Поврзи се со нас

Гостивар

Почна вакцинацијата против грип во Гостивар, над 50 пријавени во првиот ден

Објавено

на

Утрово започна имунизацијата на населението против сезонски грип во Гостивар, која се  се спроведува во просториите на епидемиолошката служба на подрачната единица на Центарот за јавно здравје. Вакцините се бесплатни за ризичните категории граѓани, кои термини добиваат со закажување преку vakcinacija.mk. Граѓаните кои не спаѓаат во ранливите групи, може да се вакцинираат на сопствен трошок.

„Бесплатна вакцина има за лицата над 65 години, хронично болни, бремени жени и  деца од 6 месеци до 6 години. Освен вакцинацијата преку Мој термин, има и комерцијална вакцина за пациенти кои се заинтересирани. Може да кажеме дека интерес има, сите пријавени пациенти доаѓаат на терминот и примаат вакцина“. изјави доктор Зорица Зафироска, епидемиолог.

Периодов низ населението се шират настинки и вирози, а малку се пријавени случаи на заразени од грип.

„За сега, мал е бројот на пријавени од грип, вакцинацијата навреме почна и сметам дека тоа ќе помогне да немаме многу случаи на грип оваа сезона“, оценува д-р Зафироска.

Министерството за здравство информираше дека на државно ниво обезбедени се вкупно 60 илјади дози четиритипни вакцини против сезонски грип, наменети за бесплатна вакцинација.

Граѓаните од ризичните групи кои се пријавиле за вакцинација, преку смс порака ќе добијат известување за точниот датум, час и место за вакцинирање.

Лекарите нагласуваат дека вакцинацијата е најефикасна мерка за превенција на грип, која спречува појава на потешки форми, компликации и смртен исход особено кај ризичните групи.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 16 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена