fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Почнаа преговорите помеѓу СОНК и Владата за усогласување на платите во образованието

Објавено

на

  • Shqip

Во текот на вчерашниот ден, во Владата Македонија започнаа преговорите помеѓу претставниците на Владата, предводени од Министерот за образование и наука, заменик претседателот на Владата за економски прашања и Државниот секретар за образование и наука од една страна и членови на Советот на СОНК предводени од претседателот на СОНК од другата страна, соопшти СОНК.

„На работната средба, претставниците на СОНК го изнесоа и образложија Барањето за зголемување на платите во дејноста образование, кое се темели врз основа на зголемување на минималната плата и примена на  одредбите од законот за минимална плата. Исто така, беше укажано на големото незадоволство на вработените во образованието заради изедначување на платите на различни работни места со различна сложеност на работата, како и на фактот што останатите плати изминатите неколку години воопшто не го следат порастот на минималните плати. Од претставниците на Владата беше недвосмислено побарано да се отпочне веднаш со усогласување на платите според сегашните важечки Колективни договори и порастот на минималната плата во изминатиот период. Од страна на претставниците на Владата беше презентирана економската, здравствената, енергетската и другите состојби во државата кои, според нив, не дозволуваат лесен и едноставен пристап и позитивен одговор на нашето барање, веднаш, на оваа работна средба. Сепак, тие истакнаа дека многу е важно просветните работници да имаат достоинствени плати на професијата, но, во исто време побараа и квалитетот на образованието да се подигне на повисоко ниво, за што и треба да се направат одредени организациски и реформски промени.“, стои во соопштението.

Според најавите преговорите ќе продолжат и во следниот период. 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 7 минути

СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкува

Гостиварпред 50 минути

Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

Вестипред 1 час

Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

Гостиварпред 4 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 16 часа

Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

Македонијапред 18 часа

Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

Гостиварпред 19 часа

Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

Вестипред 19 часа

Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

Гостиварпред 22 часа

Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

Гостиварпред 24 часа

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Гостиварпред 1 ден

Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

Вестипред 5 дена

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 3 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 дена

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

Гостиварпред 1 недела

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Спортпред 2 недели

Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

Гостиварпред 1 недела

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 4 дена

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Спортпред 2 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 дена

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 дена

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 недели

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 недели

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена