Поврзи се со нас

Спорт

Почнува 41. Европско првенство во кошарка

Објавено

на

Од денес до 18 септември во Чешка, Грузија, Италија и Германија ќе се игра Евробаскет 2022. Ова е 41. континентален шампионат на кој ќе учествуваат 24 репрезентации поделени во четири групи.

А-групата ја сочинуваат: Белгија, Бугарија, Грузија, Црна Гора, Шпанија и Турција.
Б-група: Босна и Херцеговина, Франција, Германија, Унгарија, Литванија и Словенија.
Ц-група: Хрватска, Естонија, Велика Британија, Грција, Италија и Украина.
Д-група: Чешка, Финска, Израел, Холандија, Полска и Србија.

Во првиот натпревар денес од 13:30 часот ќе играат Шпанија и Бугарија.

Другите двојки за денес се:
БиХ – Унгарија (14:30 часот)
Турција – Црна Гора (16:15)
Словенија – Литванија (17:15)
Белгија – Грузија (19:00)
Франција – Германија (20:30).

Најмногу злата, вкупно 14 има поранешниот Советски сојуз, СФР Југославија има пет, Југославија, Литванија и Шпанија по три, Италија и Грција по две. Летонија, Чехословачка, Египет, Унгарија, Германија, Русија, Франција и Словенија по еднаш биле на европскиот кошаркарски трон.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена