Поврзи се со нас

Македонија

Почнува есента!

Објавено

на

Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечерва во 21 часот и 21 минута. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи пролет. Првиот есенски ден е 265-иот ден во годината и ќе трае 12 часа и 14 минути.

Есента ќе трае 89 дена, до 21 декември во 20 часот и 38 минути, кога календарски започнува зимата.

Есента е живописно годишно време, кога природата се обојува во златна боја и може да се ужива во прекрасни пејсажи. Ова годишно време изобилува со вкусни плодови, карактеристично е по правењето зимници и другите слични подготовки за зимата.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Fillon vjeshta!

Објавено

на

Vjeshta në vendin tonë dhe në hemisferën veriore fillon sonte në ora 21 e 21 minuta. Në të njëjtën kohë në gjysmëtopin jugor të Tokës do të fillojë pranvera. Dita e parë e vjeshtës është dita e 265-të e vitit dhe do të zgjasë 12 orë e 14 minuta.

Vjeshta do të zgjasë 89 ditë, deri 21 Dhjetor në orën 20 e 38 minuta, kur sipas kalendarit fillon dimri.

Vjeshta është stinë piktoreske e vitit, kur natyra ngjyroset me ngjyrë ari dhe mund të shijosh në peisazhet e mrekullueshme. Kjo stinë e viti ka shumë fruta të shijshme, është karakteristike për përgatitjen e ushqimeve dimërore dhe përgatitje tjera të ngjashme për dimrin.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена