fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Почнува исплатата на социјалната помош и другите надоместоци за септември

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика информираше дека започнува исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец септември 2020 година:

Гарантиран детски додаток

Посебен додаток за месец 10/2020

ЕПП за новороденче

Родителски додаток за трето дете

Родителски додаток за четврто дете

Образовен додаток – Студирање

Гарантирана минимална помош ГМП

Постојана парична помош – ретроактивна исплата

Туѓа нега

Еднократна парична помош

Мобилност и слепило

Цивилна инвалиднина

Социјано домување

Социјална сигурност- социјална пензија

Азиланти домување

Парична помош за згрижувач

Паричен надоместок за згрижувачко семејство

Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство, од 2 октомври  2020 година.

Со цел да се избегне метеж пред банките и да се овозможи поголема заштита на корисниците на парична помош во услови на опасност од вирусот КОВИД-19, исплатата ќе се спроведе во три групи, во филијалите и експозитури на банките, согласно со утврдениот распоред по азбучен ред, според првата буква од презимето и тоа:

 – 5 октомври  (понеделник) –А, Б, В, Г, Д, Ѓ, Е, Ж, З, Ѕ;

– 6  октомври (вторник) –И, Ј, К, Л, Љ, М, Н, Њ, О;

– 7 октомври (среда) –П, Р С, Т, Ќ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Џ, Ш;

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!