Поврзи се со нас

Гостивар

Почнува караван за вакцинација против ковид, опфатено и Неготино Полошко

Објавено

на

  • Shqip

Министерството за здравство соопшти дека со поддршка од Светска здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник (21 март) почнува со караван за вакцинација против Ковид-19, кој ќе опфати 14 локални заедници низ државата.

На секое од овие места, согласно распоредот, како што се посочува, граѓаните ќе имаат можност да се вакцинираат и да се информираат за придобивките од имунизацијата против Ковид-19. Исто така, на овие локации граѓаните кои се вакцинирани во странство ќе имаат можност да се евидентираат во системот „МојТермин“.

-Имајќи предвид дека невакцинираната популација има поголем ризик од смртен исход од Ковид-19, во споредба со вакцинираните, тоа значи дека голем дел од популацијата останува незаштитена. Одлуката за вакцинирање не треба да се одложува. Вакцинирањето е побезбеден начин за заштита на здравјето, отколку инфекцијата со вирусот, која може да доведе до смртен исход, а бустер дозите овозможуваат континуирана и максимална заштита. Покрај активностите од караванот за вакцинација, кои ќе се реализираат во следните две недели и ќе опфатат 14 локални заедници, граѓаните имаат можност секој ден да се вакцинираат и во здравствените домови во државата, потенцираат од Министерството.

Инаку, како што нагласуваат, статистичките податоци покажуваат дека се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализации и смртни случаи, предизвикани од компликации на Ковид-19 во земјава има сè повеќе млади лица, кои се на удар и во најголем ризик во четвртиот бран на пандемијата, така што со овој караван целта е да ја приближиме можноста за вакцинирање до сите категории граѓани кои досега не се вакцинирале.

Вакцините кои се користат се сигурни и безбедни и здравствените домови располагаат со доволни количини вакцини. Вакцинацијата останува најефикасна заштита од заболување, развивање тешка форма на болеста, хоспитализација и смрт, а колективниот имунитет е единствениот начин да се победи пандемијата, информираат од Министерството за здравство.

Организираниот караван за вакцинација ќе се спроведува на 21 март од 11 до 15 часот на плоштадот во Шуто Оризари, на 22 март од 12 до 16 часот на плоштадот во Кратово, на 23 март од 12 до 16 часот на плоштадот во Радовиш, на 24 март од 12 до 16 часот на плоштадот во Струмица, на 25 март од 12 до 16 часот на пазарот во струмичко Ново Село, на 26 март од 11 до 15 часот пред Ист Гејт Мол во Скопје, на 27 март од 11 до 15 часот на плоштадот во Куманово, на 28 март од 12 до 16 часот на паркингот во селото Матејче во Липково, на 29 март од 12 до 16 часот до поштата во Арачиново, на 30 март од 12 до 16 часот во ОЈУ Партизански дом во село Сандево во Чучер Сандево, на 31 март од 12 до 16 часот во дворот ОУ „Марко Цепенков“ во Зелениково, на 1 април од 12 до 16 часот во Домот на културата во село Неготино во Врапчиште, на 2 април од 11 до 15 часот во Домот на културата во Кичево и на 3 април од 11 до 15 часот кај новото шеталиште во Струга.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Здравје и убавинапред 2 недели

Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 1 недела

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 6 дена

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Вестипред 3 часа

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Гостиварпред 4 часа

Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

Здравје и убавинапред 4 часа

Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

Гостиварпред 5 часа

Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

Рецептипред 6 часа

Десерт за денес: Сочен колач со цреши

Македонијапред 7 часа

Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

Здравје и убавинапред 7 часа

Вежба делотворна против целулит

Занимливостипред 18 часа

(ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

Гостиварпред 20 часа

Физички напади во Гостивар и во Беловиште

Македонијапред 20 часа

Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар приведени двајца мажи и 36 годишна жена

Спортпред 23 часа

Бесплатен влез за дуелот на македонската кошаркарска репрезентација со Украина

Гостиварпред 1 ден

Во понеделник старт на Летното училиште за деца во Гостивар: Лето без мобилен, со разни активности!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена