fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почнува месецот Рамазан за муслиманските верници

Објавено

на

Верниците од муслиманска вероисповед од денес го започнуваат Рамазанскиот пост. Рамазан е свет месец за муслиманите за време на кој се верува дека рајските врати се отвораат, а вратите на пеколот се затвораат. Постот започнува од изгрејсонце (суфур) и трае до зајдисонце (ифтар) за кој период верниците се воздржуваат од храна и вода. Од пост се ослободени деца, бремени жени и болни лица.

Според Куранот, Рамазан има четири димензии: духовна, морална, солидарна и здравствена. Духовната се постигнува преку молитвата, моралната преку воздржување од лоши мисли, дела и гревови, здравствената со прочистување на организамот, додека солидарната преку помош на сиромашните.

По едномесечниот рамазански пост, доаѓа празникот Рамазан Бајрам.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!