fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Почнува зимско сметање на времето, часовникот се враќа еден час назад

Објавено

на

Ноќеска почнува зимското сметање на времето. Во 3 часот после полноќ, часовникот треба да се помести еден час наназад, односно на 2 часот.

Зимското време ќе трае се до последната недела на март 2021 година, кога повторно ќе се премине на летно сметање на времето. Овие датуми на поместување се „унифицирани“ од 2002 година, кога европските држави се договорија летното време да стартува од последната недела на март, а зимското од последната недела во октомври.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!