Поврзи се со нас

Гостивар

Под најлони кај патарината во Гостивар, на студ, во кал и бедотија живот крпат три семејства со мали деца

Објавено

на

  Живот под секое човечко достоинство и под секој праг на сиромаштија. Импровизирани живеалишта направени од најлон и штици, кал и влага, се жалното секојдневие на три ромски семејства, кои се лоцирани во близина на  гостиварската патарина. Дечињата не знаат за радосно детство, ни за безгрижна детска игра, а ниту едно од нив не оди на училиште. Честопати остануваат со празни стомаци, се борат со студот назима со оскудна облека и искинати обувки.

  „Ова не е живот, гледате и сами. Шаторите си ги правевме од најлони, но од секаде дува, тече вода, и во нив внатре газиме во кал, спиеме во вода. Во зима е уште потешко, не можеме да се стоплиме, врне, има ветер. Најтешко е за децата, немаме услови за нив, не одат ни на училиште. Никој не ни помага, ни државата ништо. Некој вози коли од 300 илјади евра, а некои како нас немаат леб да јадат. Многу е тешко. Јас имам две мали деца, а уште едно ќе се роди, сопругата е бремена. Со вакви услови како да живееме. Треба ли на тие деца да им дадеш јадење, да ги облечеш, топло да им биде“, ни раскажа Алтар Камберов, глава на едно од семејствата.

  Овие луѓе велат дека во најлонските шатори покрај патарината во Гостивар живеат околу 4 години. Кажуваат дека немаат лична документација и не примаат социјална помош. За парче леб се снаоѓаат собирајќи старо железо, пребарувајќи по канти и со питачење.

  „Правам се што можам барем 100 – 200 денари да ги донесам во денот, за леб, за супа. Ете, тоа јадеме, само леб и супа, за друго нема. Ќе земам некоја количка и собирам отпад, копам по канти. Некогаш и питачеме, што да правиме, среќа има луѓе што ни даваат по 5 , по 10 денари“, вели Алтар, кој во име на сите од семејствата, рече дека најважно е да им се помогне во обезбедување на прикладно живеалиште. Децата да почувствуваат што значи топол дом, без страв дека од накаде ќе дува, тече вода, или пак опасност нешто да им се сруши над главите.

  Доколку некој поединец или фирма има воља да им помогне на овие семејства, може да се обрати до нашата редакција за контакт.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 37 минути

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 15 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 18 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 20 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 22 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!