Поврзи се со нас

Технологија

Подемот и падот на ДИЗЕЛ моторите

Објавено

на

  Сè поизвесно е дека дизел моторите би можеле да бидат повлечени од патиштата во блиска иднина. По Дизел Гејт, како што беше наречена аферата со моторите на Фолксваген кои ги местеа еко-тестовите, беше разнишана довербата во сите еколошки стандарди на моторите со внатрешно согорување, а особено кај дизел моторите.

  Откако Сојузниот управен суд во Лајпциг, како највисок суд во Германија, донесе историска одлука за забрана на дизелот во германските градови, дизелот го загуби своето најголемо (и најмоќно) упориште како една од најранливите цели на еколошките активисти.

  Технологијата на дизел моторите беше развиена на крајот на 19 век, речиси еден век пред да ја доживее својата економска експлозија. Тоа се случува во доцната фаза на индустриската револуција, која се развива во Германија, како и во остатокот од Западна Европа веќе половина век благодарение на немилосрдното согорување на јаглен во парните мотори. И токму тогашните магнати, сфаќајќи ги сите недостатоци на светот зависен исклучиво од работата на монструозните рудници за јаглен и печки кои беа премногу тешки за напојување со гориво, ја поттикнаа потрагата по нов тип на машина.

  Дизелот го добил името по пронаоѓачот на овој тип мотори со внатрешно согорување, германскиот пронаоѓач Рудолф Дизел (1858-1913), кој бил само еден од германските иноватори од тоа време. По потекло од Баварија, тој е роден во Париз, но во ерата на пруско-француската војна, неговото семејство ја напуштило Франција. Благодарение на образованието на инженерите, Дизел ја унапреди семејната индустрија со пронајдокот на она што се сметаше за најсовршениот мотор.

  Неговата релативно рана смрт беше, инаку, една од најголемите криминални афери во таа ера и интересна приказна сама по себе. Дизел беше убиен кога отиде во Лондон во 1913 година за да се сретне со претставници на компанија која се занимаваше со мотори. Тој на 29 септември се качи на паробродот Дрезден, вечерал и отишол во својата кабина во 10 часот навечер, барајќи од службата да го разбудат во 6.15 часот наутро. Меѓутоа, после тоа никогаш повеќе не бил виден – неговата кабина била празна, а телото не било пронајдено.

  Случајот за кој долго време пишуваше европскиот печат никогаш не е разрешен. Во него се појавија норвешки рибари, кои наводно виделе труп како плови во Северното Море во фаза на распаѓање, потоа наводен британски заговор и план за воведување дизел мотори во подморниците, записи во дневници, како и торба со 200.000 германски марки оставени од Дизел на неговата сопруга, со барање да го отвори само пет дена по неговото заминување.

  Патем, дизел моторот се појави на сцената во 1886 година, откако Дизел објави научна работа за „теоријата и конструкцијата на топлински мотор што ќе ги замени парните мотори и моторите со внатрешно согорување“. Еден од првите прототипови што всушност однадвор изгледа како парна машина, според решението на Дизел, го направи компанијата MAN AG.

  Аспирацијата на ерата е нова, ефикасна хемиска фабрика, топлински мотор што работи без отворен пламен. Во потрага по него, германските лаборатории и компании, една по друга, влегоа на пазарот во 1980-тите со нови, сè поефикасни и сè помоќни технички решенија. Повеќето од овие производи се создадени преку термодинамички експерименти со гасови и пронајдоци кои се обидуваат да ја подобрат тогашната семоќна и навидум незаменлива парна машина.

  Дизел моторот е кулминација на оваа потрага – моќен погонски елемент кој не само што се потпира на внатрешно согорување, независен е од јаглен и не само што работи двотактно, па дури и четиритактно, туку има и најголема ефикасност во светот на моторите. И покрај тоа, за разлика од помалку ефикасниот бензински мотор, тој претставува остварување на термодинамичкиот сон – функционира во циклус и без ниту една искра, предизвикувајќи палење со притисок на клиповите.

  Моторот брзо најде примена во различни области од животот, првенствено во индустријата, бидејќи имал најголема ефикасност барем меѓу оние топлински мотори што дотогаш биле во употреба. За дизел моторите единствено немаше место во авијацијата и на патиштата во текот на 20 век, каде доминираше бензинскиот мотор, кој неспорно достигнува најголем број вртежи во минута.

  Но, со нафтената криза во 1970-тите, започна подемот на дизел моторите во автомобилската индустрија. Како поефикасен и затоа помал потрошувач на гориво, дизелот се чинеше дека е практично решение и наскоро неговиот удел на пазарот почнува да расте. Според податоците на Британското друштво за трговија и производство на мотори, цитирани неколку пати, во Европската унија денеска точно 50 отсто од продадените возила имаат дизел мотор.

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 2 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 3 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 4 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 5 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 5 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 17 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 18 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 21 час

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 24 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 24 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена