fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Подготвена Програма за проблемот со кучињата скитници во Гостивар – проценка дека ги има околу 350

Објавено

на

Локалната самоуправа изготви Програма за проблемот со кучињата скитници на гостиварското подрачје. Документот произлегува како обврска од Законот за заштита и благосостојба на животните, а е поврзан со зголеменото присуство на кучиња скитници и потребата за контрола на нивниот број.

Од Општината проценуваат дека во градското подрачје и приградските населби на  Гостивар има околу 350 бездомни кучиња. Со Програмата се предвидува заловување и третирање на сите кучиња скитници до крајот на годината, во неколку организирани акции и по потреба во случај на пријава од граѓани за агресивни кучиња скитници.

„Активностите за заловување ќе се спроведуваат во две фази и тоа како дневни во кои ќе се извршуваат редовни увиди и контроли за евидентирање и пратење на опфатот на движење на кучиња скитници и ноќни активности кои ќе се спроведуваат во доцните ноќни часови, односно пред се во раните утрински часови кога ќе се спроведува заловување на кучињата скитници. Во Општина Гостивар има стационар така да потребните услуги за третирање на кучиња скитници ќе се спроведуваат во ова прифатилиште.“, се наведува во Програмата.

Општината ќе води и кампања за вдомување на животните.

Финансирањето ќе се врши од средствата предвидени во буџетот во висина од 2 милиони денари.

Програмата ќе се најде на дневен ред на следната седница на Советот на Општина Гостивар, која е закажана за 14 мај, вторник.

Изминатиот период зачестија нападите од кучиња скитници во Гостивар. Имаше случај кога во еден ден во градскиот парк беа нападнати и каснати пет граѓани.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 8 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 10 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 12 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!