Поврзи се со нас

Гостивар

Подолго работно време на угостителските објекти во Гостивар

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница донесе одлука за продолжување на работното време на угостителските објекти за време на празничниот период што следува. Локалите добиваат можност да работат плус два часа.

Предлогот го дадоа советничките групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ.

„Со оглед дека доаѓаат празници, граѓаните поминуваат повеќе време во дружење и излегување и сметаме дека треба да се продолжи работното време на угостителските објекти. Тоа е добро и за економијата на градот“, рече Ема Нешковска од СДСМ.

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Димовски рече дека предлагаат продолжување на работнот време на локалите имајќи ги предвид барањата од голем дел од угостителите кои изминатиот период пристигнале кај нив.

Одлуката предвидува дополнителни два часа работа за кафулињата, рестораните, пицериите и другите објекти од угостителска дејност на: 30 и 31 декември, како и 1, 4, 6, 7, 8, 13, 14, 20 и 21 јануари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена