Поврзи се со нас

Гостивар

Подрачје на Гостивар и денес со двоцифрена бројка нови корона позитивни

Објавено

на

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во регион на Гостивар изминатото деноноќие потврдени се нови 21 случај на коронавирус. Во евиденцијата се запишани и 4 оздравени пациенти, додека починати од подрачјето нема. Со ова, бројот на активно болни во општините Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште достигна 244.

Во земјава од направени 3.450 тестови, потврдени се 947 новозаразени со корона, што е 27% од тестираните. Најголемиот дел се од Скопје.

-Скопје 453
-Прилеп 65
-Велес 56
-Неготино 44
-Кавадарци 41
-Штип 30
-Тетово 29
-Куманово 26
-Струмица 22
-Гостивар и Битола по 21
-Охрид 19
-Гевгелија 18
-Кочани 17
-Струга 12
-Крива Паланка и Крушево по 9
-Ресен 7
-Берово и Кратово по 6
-Делчево и Демир Капија по 5
-Дебар, Радовиш и Богданци по 4
-Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево по 2
Починати се 21 лица, 6 пациенти од Скопје (91г,90г,87г,66г,68г,78г), 3 пациенти од Берово ( 59г,51г,70г), по 2 пациенти од Куманово (72г,71г), Велес (82г,56г), Неготино (79г,79г), Гевгелија (83г,59г) и по 1 пациент од Кочани (66г), Крушево (74г), Богданци (54г) и Демир Капија (75г). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.

Оздравени вкупно се 397 лица.

-Скопје 175
-Прилеп 41
-Кавадарци 34
-Куманово 20
-Велес 16
-Неготино 15
-Битола и Крива Паланка по 14
-Тетово 11
-Гевгелија 8
-Ресен, Пробиштип и Богданци по 5
-Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово по 4
-Кичево и Крушево по 3
-Берово и Валандово по 2
-Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија по 1

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена