fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Подрачје на Гостивар и денес со двоцифрена бројка нови корона позитивни

Објавено

на

  Според податоците од Институтот за јавно здравје, во регион на Гостивар изминатото деноноќие потврдени се нови 21 случај на коронавирус. Во евиденцијата се запишани и 4 оздравени пациенти, додека починати од подрачјето нема. Со ова, бројот на активно болни во општините Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште достигна 244.

  Во земјава од направени 3.450 тестови, потврдени се 947 новозаразени со корона, што е 27% од тестираните. Најголемиот дел се од Скопје.

  -Скопје 453
  -Прилеп 65
  -Велес 56
  -Неготино 44
  -Кавадарци 41
  -Штип 30
  -Тетово 29
  -Куманово 26
  -Струмица 22
  -Гостивар и Битола по 21
  -Охрид 19
  -Гевгелија 18
  -Кочани 17
  -Струга 12
  -Крива Паланка и Крушево по 9
  -Ресен 7
  -Берово и Кратово по 6
  -Делчево и Демир Капија по 5
  -Дебар, Радовиш и Богданци по 4
  -Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево по 2
  Починати се 21 лица, 6 пациенти од Скопје (91г,90г,87г,66г,68г,78г), 3 пациенти од Берово ( 59г,51г,70г), по 2 пациенти од Куманово (72г,71г), Велес (82г,56г), Неготино (79г,79г), Гевгелија (83г,59г) и по 1 пациент од Кочани (66г), Крушево (74г), Богданци (54г) и Демир Капија (75г). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.

  Оздравени вкупно се 397 лица.

  -Скопје 175
  -Прилеп 41
  -Кавадарци 34
  -Куманово 20
  -Велес 16
  -Неготино 15
  -Битола и Крива Паланка по 14
  -Тетово 11
  -Гевгелија 8
  -Ресен, Пробиштип и Богданци по 5
  -Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово по 4
  -Кичево и Крушево по 3
  -Берово и Валандово по 2
  -Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија по 1

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!