fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Подрачје на Гостивар во COVID фаза 3 – дневните бројки од МЗ и епидемиологија пак не се совпаѓаат

Бројот на активно болни во регионот на Гостивар (општини Гостивар, Врапчиште, М.Ростуше), според евиденцијата на Институтот за јавно здравје е околу 210.

Податоците од епидемиолошката служба во Гостивар и од Министерството за здравство за дневниот број на новозаболени повторно не се совпаѓаат, како и претходните два дена. Според податоците од епидемиологија,  потврдени се 19 новозаразени. Од нив, 14 во Општина Гостивар и 5 во Општина Врапчиште. Министерството за здравство пак, во извештајот објави 6 нови случаи за Гостивар, еден починат како и 5 оздравени.

Несовпаѓањето на дневните статистики претходно беше објаснето со вршењето на епидемиолошките анкети и времето на достава на податоците до МЗ, поради што дел од заболените се евидентирале во извештајот на Министерство следниот ден.

Гостивар, според класифицирањето на Светската здравствена организација по ризикот веќе се наоѓа во фаза 3, на локализирана трансмисија на вирусот, за разлика до скоро кога беше во втора фаза, со спорадични случаи.

ИЈЗ во збирниот извештај за ковид наведува дека:

  • Скопје, Тетово, Штип и Куманово се во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).
  • Гостивар, Свети Николе, Струга и Дебар се во фаза 3 (локализирана трансмисија).
  • Останатиот дел од Република Северна Македонија е во фаза 2 (спорадични случаи).

Според МЗ денес се потвредени 137 нови случаи на ковид во земјава, 10 починати пациенти и 131 оздравен.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!