Поврзи се со нас

Македонија

Поевтинува дизелот

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука
со која се врши намалување на малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), која се намалува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката од 28.11.2022 година и со тоа цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), од полноќ ќе изнесува 84,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 2.12.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 84,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 86,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 84,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 82,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС = 41,810 (денари/килограм)

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена