Поврзи се со нас

Македонија

Поевтинување на горивата од полноќ, Собранието ги донесе законските измени

Објавено

на

  • Shqip

Собранието ноќеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност и Законот за акцизите, предложени од Министерството за финансии.

Со овие измени:

-Нема да се наплаќа ДДВ кај основните прехранбени производи.

-Ќе се применува повластена даночна стапка од 10% за значајните енергенси.

-Ќе се пролонгира примената на повластена даночна стапка од 5% за прометот на електричната енергија кон домаќинствата до 31 декември 2022 година.

-Увозот на електрична енергија и природен гас ќе биде ослободен од ДДВ.

-Ќе се пресметува намалување на акцизата кај безоловниот бензин, гасното масло како погонско гориво и гасното масло како гориво за греење, во зависност од висината на зголемување на цената на овие енергенси на светските берзи.

„Целта на овие измени и дополнувања е ублажување на последиците од растот на цените на енергенсите и основните прехранбени производи на светските берзи, и со тоа заштита на животниот стандард на граѓаните и поддршка на ликвидноста на стопанството.“, соопшти Министерството.

Со измените, акцизата на горивата се намалува од 1,2 денари до 4,7 денари, додека ДДВ-то се намалува од 18 на 10%. Се очекува во текот на денот Регулаторната комисија да ја објави новата одлука, со која цените на горивата од ноќеска на полноќ ќе се намалат.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Занимливостипред 11 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 12 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 15 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 16 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 18 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 18 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 18 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 20 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 22 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 23 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 24 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 1 ден

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 2 дена

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена