Поврзи се со нас

Рецепти

Погачи со тиква, есенски деликатес за насладување

Објавено

на

Во сезоната на тиква, да се потсетиме на придобивките од нејзино конзумирање, без оглед дали е варена, печена или искористена како намирница во некое јадење. Тиквата изобилува со антиоксиданси, бета каротен, витамини неопходни за силен имунитет, здрава кожа и добар вид. Нискокалорична е (кога не и се додаваат шеќери) што ја прави многу погодна за оние кои сакаат да ослабнат или едноставно внимаваат на својата телесна тежина. Има позитивни ефекти врз кардиоваскуларниот систем, ја подобрува концентрацијата и го чува срцето.

Наједноставен начин да ја подготвите е со печење или варење. Но, може да го пробате и следниот рецепт.

Погачи со тиква

состојки:

-три филџани брашно

-еден филџан јогурт

-едно јајце

-300 гр.пире од тиква

-прашок за пециво

-масло

-сол

подготовка:

Најпрво измешајте ги брашното и пецивото. Потоа додадете ги останатите состојки и измесете тесто. Од тестото со калап или чаша формирајте погачи. Треба да се печат во загреана рерна на 200 степени, околу 15 минути.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

ИЗБОРИ 2024пред 28 минути

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 1 час

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 3 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 7 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 22 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена